رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

واکسیناسیون 45 هزار راس دام در شهرستان قزوین


13 آبان, 1394 - 08:18 -- عابدی
در پی احتمال شیوع طاعون نشخوار کنندگان کوچک ؛

واکسیناسیون 45 هزار راس دام در شهرستان قزوین

فرماندار قزوین گفت : در پی احتمال شیوع طاعون نشخوار کنندگان کوچک 45 هزار راس دام اهلی در این شهرستان واکسیناسیون شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

به گزارش روابط عمومی فرمانداری قزوین ، سید علی موسوی در حاشیه جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی این شهرستان افزود : با توجه به انتشار بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در استان های زنجان و البرز و داشتن مرز مشترک شهرستان قزوین با این استان ها به منظور جلوگیری از انتشار این بیماری در مناطق طارم سفلی و الموت با تلاش اداره کل دامپزشکی تاکنون 45 هزار راس دام اهلی در شهرستان قزوین واکسیناسیون شده است.
فرماندار قزوین اظهار داشت : طاعون نشخوارکنندگان کوچک بیماری است که از دام اهلی به کل و بز وحشی سرایت می کند و برای مبارزه با این بیماری واکسیناسیون دام های اهلی ضروری است. 
وی تصریح کرد : بازدیدهای مستمر کارشناسان ادارات کل حفاظت محیط زیست و دامپزشکی استان از مناطق در معرض آسیب و سمپاشی آبشخورها و چشمه ها از دیگر اقدامات انجام شده به منظور جلوگیری از شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در شهرستان قزوین بوده است. 
موسوی با اشاره به احتمال سرایت بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک به مناطقی از استان قزوین گفت : در
 پی پایش های مستمر و شبانه روزی اکیپ 30 نفره کارشناسان و محیط بانان تاکنون 18 لاشه تلف شده کل و بز وحشی در مرز مشترک منطقه الموت شرقی با منطقه طالقان در شهرستان البرز مشاهده شده است.
فرماندار قزوین خاطرنشان کرد : با توجه به برطرف شدن اثر بیماری از لاشه های پیدا شده تاکنون طبق نمونه برداری های صورت گرفته بروز این بیماری در شهرستان قزوین از سوی دامپزشکان تایید نشده است اما با توجه به بی سابقه بودن کشف این تعداد لاشه در طی یک مدت زمانی کوتاه احتمال سرایت این بیماری در منطقه وجود دارد.
به گفته ی فرماندار قزوین در حال حاضر مناطق الموت شرقی و غربی و طارم سفلی در این شهرستان زیستگاه دو هزارو  300 راس کل و بز وحشی است.
دکتر مهدی مهرزاده معاون دامپزشکی شهرستان قزوین هم با بیان این که طاعون نشخوارکنندگان کوچک منشاء ویروسی دارد ولی از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان به شمار نمی رود و قابل انتقال به انسان نیست اظهار داشت : این بیماری حتی قابل سرایت به گاو هم نیست و فقط نشخوار کنندگان کوچک از جمله گوسفند و بز را مبتلا می کند.
معاون دامپزشکی شهرستان قزوین مهمترین راه انتقال بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک را از طریق تماس مستقیم ، جابجایی دام ها و استفاده از آبشخورهای مشترک عنوان کرد.
بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک تاکنون در مناطقی از کشور در استان های مرکزی ، زنجان و البرز مشاهده شده است که شهرستان قزوین به دلیل هم مرزی با دو استان زنجان و البرز در معرض تهدید قرار گرفته است