رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

قزوین با استاندار کارآمد و توانمند خود روزهای درخشانی در پیش روی خود دارد


6 آبان, 1396 - 08:06 -- روابط عمومی فرم...
فرماندار قزوین:

قزوین با استاندار کارآمد و توانمند خود روزهای درخشانی در پیش روی خود دارد

آقای زاهدی با توجه به پیشینه‌ و سوابق اجرایی بسیاری که دارند، می‌توانند در استان قزوین موفق باشند و قزوین با استاندار کارآمد و توانمند خود روزهای درخشانی در پیش روی خود دارد .

به گزارش روابط عمومی فرمانداری قزوین ,

اعتراضات مربوط به انتخابات شورای شهرقزوین که برخی بازماندگان از شورای شهر هر از چندی در محافل رسمی و غیر رسمی به آن اشاره می‌کنند و همچنین شایعاتی در خصوص دخالت برخی فرمانداران در انتخاب شهرداران و حاشیه‌هایی که دوره پیشین شورای شهر با آن مواجه بود، پایگاه اطلاع رسانی آرمان شهر را بر آن داشت تا مصاحبه‌ای با «سیدعلی موسوی» فرماندار قزوین انجام دهد.

آرمان شهر؛  انتخابات شورای شهر قزوین و حاشیه‌هایی که این شورا در دوره قبل با آن روبه‌رو بود، بهانه‌ای شد تا با سیدعلی موسوی، فرماندار قزوین، گفت‌وگوی انجام دهیم. در ادامه پاسخ ایشان به پرسش‌های خبرنگار آرمان شهر را می‌خوانید:

 

* پس از اعلام نتایج انتخابات شورای اسلامی شهر قزوین، اعتراضاتی در مورد نتیجه انتخابات وجود داشت، سرانجام اعتراضات به چه نتیجه رسید؟

در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و ریاست جمهوری، همه جریان‌ها وارد عرصه انتخابات شدند و در انتخابات شوراها که به  صورت منطقه‌ای بود شاهد حضور اقشار و گروه‌های سیاسی مختلف بودیم که همین‌امر  شور و نشاط انتخاباتی را در شهر ها دوچندان ساخته بود. در انتخابات ریاست جمهوری نیز مردم مشارکت بالای داشتند که این مسئله به‌خوبی اعتماد مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را نشان می داد. البته که در آن برهه لازم بود تا شور و حال انتخاباتی در جامعه حاکم شود و خوشبختانه فضای رقابتی و تبلیغاتی خوبی نیز به‌وجود آمد و اکنون پس از انتخابات عملاً از آن فضای رقابتی خارج شدیم و فضای رفاقت و همدلی برای توسعه استان و شهرستان ایجاد شده است.

انتخابات شوراها در شهر قزوین و اقبالیه کاملاً الکترونیکی و مکانیزه برگزار شد. طبیعی است در هر انتخاباتی تعدادی از افراد معترض باشند، اما، خوشبختانه کمترین اعتراضات را شاهد بودیم. معترضین نیز با توجه به توضیحاتی که داده شد و سازوکاری که وجود داشت قانع شدند.

 

*چرا برخی افراد با گذشت چند ماه از انتخابات در محافل رسمی و غیر رسمی به نتیجه انتخابات اعتراض دارند، آیا شکایتی در این خصوص صورت گرفته است و اگر صورت گرفته چه نتیجه‌ای داشته است؟

همان‌طور که اشاره شد، با اعلام نتیجه انتخابات تعداد اندکی به نتیجه اعتراض داشتند که وقتی سازوکار و نحوه رای‌گیری را مشاهده کردند، قانع شدند. نتیجه انتخابات و سازوکار آن بسسیار روشن و شفاف بود، چرا که در سازوکار انتخابات الکترونیکی تنها یک نتیجه بیرون می‌آید و غیرقابل تصرف است بنابراین چون نیروی انسانی در آن دخیل نیست و آمار آن نیز مستقیما به مرجع برگزاری و نظارت انتخابات می رسد، امکان تقلب و تخلف در آن را شاید بتوان گفت غیر ممکن دانست.

قطعا به تمامی اعتراضات رسیدگی شده است و مراجع قانونی اگر با  تخلفی بوده است با قاطعیت با آن برخورد کرده‌اند تا نتیجه نهایی انتخابات برای مردم کاملا شفاف و روشن باشد.

 * شما چندی پیش صحبتی در مورد شهرداران کردید و تذکر دادید که شوراها سریعتر شهرداران را مشخص کنند. این درحالی‌ است که در بسیاری از شهرها هنوز شهردار انتخاب نشده است.

طبق دستورالعمل و قانون انتخاب شهرداران، بایستی بلافاصله بعد از رسمیت‌یافتن شوراها و پس از مراسم تحلیف، نسبت به انتخاب شهردار توسط شوراهای اسلامی اقدام شود و بعد از این‌که شهردار انتخاب شد باید فرآیندی برای استعلامات و مسائل گزینشی انجام شود که چندروزی ممکن است طول بکشد. در چنین شرایطی در قانون پیش‌بینی شده که باید یکی از کارکنان شهرداری به‌عنوان سرپرست  انتخاب شود و کارها را برعهده گیرد. هدف قانون‌گذار این است که به هیچ‌وجه کارهای مربوط به حوزه مدیریت شهری عقب نیافتد. در تعدادی از شهرهای، که تعداد آن‌ها نیز کم است،  نسبت به انتخاب شهردار اقدام نشده بود که به شورا های اسلامی شهر  تذکر داده شد و تا امروز نیز اکثر شهرها نسبت به انتخاب شهردار اقدام کرده‌اند.

 

* صحبت‌هایی در مورد دخالت  فرمانداران در انتخاب شهردار می‌شود و حاشیه‌هایی به‌وجود آمده که گویی بعضی افراد خارج از شورا برای انتخاب شهردار نظر می‌دهند. شما این صحبت‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ما به‌عنوان فرمانداری در انتخاب شهرداران هیچ دخالتی نکرده‌ایم. اگر از ما نظر و مشورت خواسته باشند کمک کرده‌ایم، اما، هیچ‌گونه دخالتی در  فرآیند انتخاب شهردار نداشته‌ایم. بنده به عنوان فرماندار شهرستان قزوین دخالتی در انتخاب شهردار نداشته‌ام و اطلاعی هم از دخالت دیگران فرمانداران استان در این مسأله نداریم.

 

* پیش‌تر مسائلی در مورد خانم سیاهکالی مطرح شد که شما موضع قاطع و روشنی گرفتید و گفتید که باید مر قانون رعایت شود، اما، با توجه به اینکه شما و بعضی از نمایندگان مجلس چنین موضعی داشتید، در نهایت ایشان از شورا جا ماندند و آقای خورشیدی جای ایشان را گرفتند. سرانجام چه اتفاقی رقم خورد؟

ما اعلام نظر کردیم در رابطه با ایشان و همه نظر ما را تأیید کردند. اما دیگر زمانی نبود که این مسأله قابل تجدید نظر باشد. رأی ابتدایی که برای ایشان صادر شده بود و ایشان را به‌عنوان عضو علی‌البدل اول از حضور در شورا محروم کرده بودند ، زمانی اتفاق افتاد که وزارت کشور اعلام کرده بود که اکنون کاری از دست کسی برنمی‌آید، اگر چه حق با شماست. لذا در چند ماه باقی‌مانده به پایان دوره چهارم شورا آقای خورشیدی به شورا راه یافتند.

 

* اگر این مسأله از سوی استاندار پیگیری می‌شد آیا امکان داشت که خانم سیاهکالی به شورا راه پیدا کنند؟

این مسأله هم سوی استاندار و هم از سوی وزارت کشور و هم خانم مهندس زرآبادی، نماینده مجلس، پیگیری شد، ولی گفتند حق با شماست ولی زمان گذشته است و نمی‌توان کاری انجام داد. نظر وزارت کشور هم درست بود چرا که آنانی که آرای خانم سیاهکالی را باطل کرده بودند دیگر حضور و مسئولیتی نداشتند و امکان تجدید نظر نبود و محمل قانونی برای آن وجود نداشت.

 

* استاندار جدید استان، آقای زاهدی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 آقای زاهدی با توجه به پیشینه‌ و سوابق اجرایی بسیاری که دارند، می‌توانند در استان قزوین موفق باشند و قزوین با استاندار کارآمد و توانمند خود روزهای درخشانی در پیش روی خود دارد.  ایشان در چندین استان بزرگتر از قزوین استاندار بوده‌اند. البته فضای استان قزوین به نسبت آن استان‌ها مانند کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، کردستان و.. آرام‌تر است و مسائل امنیتی کمتری دارد. امیدواریم که با تجربیاتی که ایشان دارند، ضمینه پیشرفت و توسعه بیش از پیش استان را فراهم سازند.

 

* چندی پیش شایعاتی در مورد فرمانداری قزوین و عدم حضور شما مطرح شد، این موضوع چقدر صحت دارد؟

من و مثال من تابع دولت و نظام هستیم و تا زمانی که صلاح بدانند خدمت می‌کنیم و وظیفه‌مان را انجام می‌دهیم. اگر تصمیم بر این بود که از فرد دیگری استفاده شود ما تابع هستیم و هیچ مشکلی نداریم. تا زمانی که این مسئولیت بر گردن ماست سعی می‌کنیم وظیفه‌مان را به نحو شایسته انجام دهیم.