رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

حل بسیاری از مشکلات اجتماعی با کارکرد فرهنگی مساجد


19 دى, 1393 - 20:33 -- روابط عمومی
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری:

حل بسیاری از مشکلات اجتماعی با کارکرد فرهنگی مساجد

عباس علی درافشانی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی گفت: بسیاری از معضلات اجتماعی را می توان با ظرفیت بسیار بالای فرهنگی مساجد حل کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

عباس علی درافشانی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار و رییس ستاد اقامه نماز استانداری در جلسه ستاد اقامه نماز استانداری که در محل فرمانداری البرز برگزار گردید با بیان رویکرد های جدی ستاد اقامه نماز گفت: برگزاری این جلسات با حضور در شهرستانها دو هدف را دنبال خواهد کرد.
درافشانی هدف اول را رسیدگی به مشکلات و مسائل مربوط به اقامه نماز در فرمانداری ها و بخشداری ها عنوان و اظهار داشت: یکی از اهداف ما تامین مکانی مناسب برای اقامه نماز و همچنین اهتمام به برگزاری نماز جماعت در فرمانداری ها و بخشداری هاست که اگر در این خصوص موانعی وجود دارد با حضور اعضاء ستاد رفع خواهد شد.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری هدف دوم در تشکیل جلسات در شهرستان ها را از نگاه حاکمیتی استانداری و فرمانداری ها بیان کرد و افزود: با توجه به نظام حاکمیتی استانداری و فرمانداری و جایگاهی که در نظام اسلامی برای آن مشخص شده است از این جهت ورود پیدا خواهیم کرد و اگر نسبت به برگزاری و اقامه نماز به ویژه جماعت در سطح شهرستان در سطح ادارات، مساجد و بخش های خصوصی مشکلاتی وجود داشته باشد در راستای وظیفه دینی به این می پردازیم.
وی در ادامه به بخشنامه 17 گانه وزیر کشور در جهت ترویج فریضه الهی نماز اشاره و گفت: در این بخشنامه وظایف دستگاه های اجرایی به خوبی مشخص و ترسیم شده است و اجرای آن کف کار برای امر نماز است و نباید در خصوص اجرای غفلتی صورت گیرد.
درافشانی به برگزاری جلسات شورای اقامه نماز استان بصورت هفتگی اشاره و اظهار داشت: با اهتمام و تاکیدی که استاندار به امر نماز و نقش فرهنگی مساجد دارند بصورت هفتگی بعد نماز جماعت صبح در یکی از مساجد قزوین این جلسه برگزار می شود و موضوعات مختلف در این خصوص توسط مدیران مطرح و تصمیمات لازم گرفته می شود.
وی ادامه داد: فرمانداران و بخشداران نیز می توانن با الگو گرفتن از استاندار جلسات ستاد اقامه نماز شهرستان را در یکی از مساجد شهرستان برگزار نمایند تا ضمن تاکید بر کارایی فرهنگی مساجد از نزدیک موضوعات مردمی و مساجد نیز برطرف شود.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی با بیان این مطلب که دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به نقش فرهنگی مساجد دارد اظهار داشت: یکی از اولویت های استاندار توجه به نقش بالای مساجد در رفع بسیاری از معضلات فرهنگی و اجتماعی است و در همین جهت ضمن برگزاری جلسات شورا در مساجد دیدار های مردمی ایشان نیز مساجد محله های مختلف قزوین برگزار می شود و ایشان در تمام نماز جمعه های شهرها حضور پیدا می کنند و از نزدیک با مردم دیدار و به مشکلات آنها رسیدگی می کنند و اگر در آن حوزه شهری نیز مشکل خاصی عنوان شود دستورات لازم را نیز می دهند که این کار باعث شد تا در اجلاس سراسری نماز که در خوزستان برگزار شد به عنوان استاندار نمونه در این خصوص و در راستای ترویج نماز معرفی شوند.
درافشانی با بیان این مطلب که یکی از موارد بسیار مهم در بخشنامه 17 گانه وزیر کشور توجه ویژه به نمازخانه های بین راهی است گفت: با توجه به نزدیکی ایام نوروز و شروع سفرهای نوروزی و عبور گردشگران و مسافران از راه های مواصلاتی قزوین، باید توجه ویژه ای به نماز خانه های بین راهی شود و نظارت لازم در ایام باقی مانده از سوی دستگاه های ذیربط صورت گیرد.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی در پایان به موضوع اعتبارات فرهنگی اشاره و تصریح کرد: میزان اعتباری که برای فعالیت های فرهنگی نسبت به اقدامات و برنامه های دیگر تخصیص داده می شود کم نیست اما مشکل اصلی اهتمام و توجه ای است که باید برای هزینه کرد آن در این راستان وجود داشته باشد و از نظر اعتباری به ویژه  برای امر ترویج نماز هیچ محدودیتی وجود ندارد.
وی همچنین تاکید کرد: باید ازامکانات و تجهیزات ممکن مانند مساجد و پایگاه و کانون های بسیج حداکثر استفاده را در زمینه فرهنگی کرد.
حسن پور فرماندار شهرستان البرز نیز در این جلسه با بیان این مطلب که یکی از رویکرد های جدی در شهرستان البرز نیز حضور در نماز جماعت مغرب و عشا و دیدار با مردم است گفت: با حضور در مساجد ضمن دیدار با مردم از نزدیک مسائل و مشکلات عنوان شده بررسی و دستورات لازم صادر می شود.
فرماندار شهرستان البرز در ادامه به نقش مهم فرهنگی مساجد اشاره و گفت: یکی از نگرانی هایی  که در شهرک مهرگان وجود معضل فرهنگی و عدم وجود مسجد کافی برای جمعیت حاضر و ساکن است که در حال حاضر مسجد نبی اکرم (ص) ساخته شده است و در آن نماز اقامه می شود و مسجد امیر المومنین(ع) نیز که توسط شهرداری محمدیه در حال ساخت است در دهه مبارک فجر به بهره برداری خواهد رسید و مسجد سوم نرا یز در تلاش هستیم تا پایان سال برای اقامه نماز آماده کنیم تا با بهره برداری از این مراکز فرهنگی در راستای رفع معضلات اجتماعی گام های اسای برداشته شود.
وی همچنین در خصوص برگزاری و اقامه نماز جماعت صبح نیز گفت: هماهنگی های لازم جهت تامین روحانی برای اقامه نماز جماعت صبح برای مساجد شهرستان صورت گرفته است.
حسن پور در پایان به اقامه نماز جماعت در سطح واحد های صنعتی اشاره و اظهار داشت: با توجه به اینکه جمعیت زیادی از افراد در بخش خصوصی و واحد های صنعتی مشغول به فعالیت هستند یکی از اقداماتی که توسط ستاد اقامه نماز شهرستان در دستور کار است برپایی نماز جماعت در واحدهایی است که بیش از 100 نفر پرسنل دارند تا بتوان از این ظرفیت برای برنامه های فرهنگی استفاده کرد.