رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

راه اندازی تعاونی روستایی به منظور افزایش بهره وری تولید و فراوری زیتون


1 شهريور, 1394 - 09:19 -- روابط عمومی
فرماندار قزوین خواستار شد؛

راه اندازی تعاونی روستایی به منظور افزایش بهره وری تولید و فراوری زیتون

فرماندار قزوین خواستار راه اندازی تعاونی های روستایی به منظور افزایش بهره وری تولید و فراوری محصول زیتون در استان شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

به نقل از روابط عمومی فرمانداری قزوین ، سید علی موسوی در همایش کنترل آفت مگس زیتون که با حضور مدیرکل جهاد کشاورزی استان و جمعی از باغداران طارم سفلی و کارشناسان برگزار شد ، اظهار داشت : تشکیل تعاونی های روستایی از جمله راهکارهای افزایش تولید و بهره وری محصول استراتژیک زیتون است.
موسوی گفت : در این تعاونی ها که با عضویت 100 نفر رسمیت می یابد به اعضا سه برابر مبلغ آورده ، تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد چهار درصد پرداخت می شود.
وی افزود : این تسهیلات با دوره تنفسی دو سال دوران مشارکت برای افزایش تولید و بهره وری و راه اندازی صنایع تبدیلی در مناطق کشاورزی به ویژه برای محصولاتی مانند زیتون مناسب است.
موسوی در ادامه همکاری کشاورزان و مسولان برای مبارزه با آفت مگس زیتون را ضروری خواند و یادآور شد : برای افزایش هماهنگی در این زمینه باید به صورت فرا استانی و منطقه ای برای مشارکت کشاورزان و مسولان استان های عمده تولید محصول زیتون در گیلان ، زنجان و قزوین برنامه ریزی شود.
این مسول خودکفایی در کشاورزی و رونق این بخش را موجب تحقق شعار اقتصاد مقاومتی دانست و گفت : محصول زیتون به دلیل موقعیت ویژه و استراتژیک از محصولات مهم کشور محسوب می شود که به منظور رفع وابستگی به خارج باید زمینه حمایت از تولید کنندگان این محصول فراهم شود.
فرماندار قزوین اصلاح الگوی کشت و استفاده بهینه از منابع آبی را از دیگر راهکارهای افزایش بهره وری در بخش کشاورزی اعلام و اضافه کرد : هم اکنون بیش از  90 درصد منابع آبی موجود در بخش کشاورزی استفاده می شود که باید برای استفاده بهینه از این منابع ارزشمند برنامه ریزی مناسبی صورت گیرد.
موسوی خاطرنشان کرد: به منظور استفاده بهینه از منابع آبی و رفع مشکلات موجود در این زمینه در کمیته برنامه ریزی شهرستان قزوین در سالجاری موضوع تامین آب شرب و آب کشاورزی با تخصیص اعتبارات لازم در الویت قرار گرفته است .
فرماندار قزوین همچنین خواستار افزایش سهم استان قزوین در مدیریت آب رودخانه شاهرود شد و گفت : هم اکنون تصمیم گیری درباره میزان برخورداری از آب رودخانه شاهرود در استان گیلان انجام می شود که باید با پیگیری های لازم در این زمینه تجدید نظر شود.
 موسوی همچنین در بخش دیگری از سخنانش با گرامیداشت فرا رسیدن هفته دولت و یاد و خاطره شهیدا ن  رجایی و باهنر بر لزوم برنامه ریزی مسولان برای افتتاح طرح های عمرانی در نقاط مختلف شهرستان قزوین از جمله در مناطق روستایی تاکید کرد.
 نیاز علی ابراهیمی پاک مدیرکل جهاد کشاورزی استان هم در این کارگاه با بیان این که هم اکنون 90 درصد نیاز مصرف داخلی کشور به روغن زیتون وارداتی است اظهار داشت : برای افزایش تولید این محصول استراتژیک و رفع نیازهای کشور برنامه ریزی مدونی در استان صورت گرفته است که پیش بینی افزایش سطح زیرکشت از هشت و هزارو 800  هکتار به  15 هزار هکتار از جمله این برنامه ها محسوب می شود.
مدیرکل جهاد کشاورزی استان راه اندازی شهرک صنعتی با محوریت صنایع تبدیلی زیتون در بخش طارم سفلی را از دیگر برنامه های پیش بینی شده در این زمینه اعلام و اضافه کرد : امیدواریم با تحقق برنامه های پیش بینی شده در این زمینه و اعمال روش های باغبانی مدرن میزان تولید زیتون در استان طی سالهای آینده به طور چشمگیری افزایش یابد.
وی با اشاره به برنامه های پیش بینی شده برای مبارزه با آفت مگس زیتون یادآور شد : امسال 50 درصد از
 هزینه های مبارزه با این آفت از محل منابع دولتی و 50 درصد باقی مانده با مشارکت مردم تامین خواهد شد.
ابراهیمی پاک با اشاره به اینکه هم اکنون دو هزار هکتار از باغات زیتون استان به صورت قطره آبیاری می شود
تصریح کرد : موضوع کمبود آب در سطح استان و کشور به شدت احساس می شود که به منظور پیش بینی راهکارهای لازم ، این امر در اولویت کاری برنامه های مسولان قرار گرفته است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین هم با اشاره به نزدیکی فصل برداشت محصول زیتون گفت : دقت و همکاری کشاورزان برای مراقبت از محصول و مبارزه با آفت مگس زیتون طی روزهای آینده باید افزایش یابد.
کورش حاتم سروری تاکید کرد : هم اکنون  90 درصد اقتصاد بخش طارم سفلی متکی به محصول زیتون است و تک قطبی بودن اقتصاد مردم منطقه موضوع مبارزه با آفت مگس زیتون را با حساسیت بیشتری روبرو کرده است.
در این کارگاه جمعی از باغداران بخش طارم سفلی در زمینه نحوه مبارزه با آفت مگس زیتون آموزش دیدند.
 استان قزوین رتبه دوم تولید محصول زیتون کشور را به خود اختصاص داده است.ش/