رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

کاهش یک و نیم متری آب سفره های دشت قزوین در سال


24 آبان, 1394 - 11:29 -- روابط عمومی 1
فرماندار قزوین ؛

کاهش یک و نیم متری آب سفره های دشت قزوین در سال

فرماندار قزوین گفت : سطح آب سفره های زیر زمینی دشت قزوین سالانه یک و نیم متر کاهش می یابد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

" سید علی موسوی" در جلسه اتاق فکر آب استان که صبح امروز با حضور استاندار و معاونان عمرانی و پشتیانی استانداری در فرمانداری برگزار شد با بیان این مطلب افزود : هم اکنون افت سطح آب های زیر زمینی از جمله دشت قزوین با کاهش یک و نیم متر در سال از حد متوسط بیشتر است که این امر کاهش شدید ذخیره مخازن ، فرو نشست زمین ، پیشروی آب شور و ورود پس آب های شهری و صنعتی به منابع آبی پاک را در پی خواهد داشت.
فرماندار قزوین با بیان این که بحران کم آبی در آینده رکود بخش صنعت ، کاهش تولید محصولات کشاورزی و در نتیجه تبعات اجتماعی مانند مهاجرت و بیکاری را در پی خواهد داشت اظهار داشت : با توجه به تغییر نگرش دولت و افزایش توجه به حفاظت از منابع آبی ، طی سالهای اخیر در زمینه پیش بینی راهکارهای لازم به منظور جلوگیری از حفر چاههای غیر مجاز ، آگاهسازی کشاورزان و بهره برداران و تغییر سیاست های سد و سازه در کشور صورت گرفته است.
موسوی در ادامه تشکیل شورای حفاظت از منابع آبی را از جمله برنامه های پیش بینی شده به منظور استفاده بهینه از این نعمت خدادادی یاد و اضافه کرد : با تشکیل این شورا و به منظور حفاظت ، نظارت و کنترل منابع آبهای زیر زمینی ، طی یکسال گذشته ضمن اخذ 40 دستور قضایی 36 حلقه چاه مسدود شده است.
وی یاداور شد : از یکصدو 57 حلقه چاه آب شناسایی شده در دشت قزوین یکصد حلقه آن خارج از سفره های آب دشت قزوین واقع شده و مابقی از این منابع تغذیه می شوند.
رئیس شورای حفاظت از منابع آبی شهرستان قزوین در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته به منظور کنترل ، حفاظت و نظارت بر آبهای سطحی این شهرستان تصریح کرد : رسیدگی به اختلاف حقابه روستایی ، شناسایی پمپاژهای غیر مجاز از رودخانه ها ، شناسایی اراضی تصرف شده در حاشیه رودخانه ها ، جلوگیری از آلودگی آبهای سطحی و شناسایی و اخطار به متجاوزان به حریم رودخانه ها از جمله اقداماتی بوده که در این زمینه صورت گرفته است.
فرماندار قزوین در بخش دیگری از سخنانش در الویت قرار گرفتن تامین آب شرب روستایی در اعتبارات امسال را از جمله برنامه های مدیریت منابع آبی در این شهرستان اعلام و اضافه کرد : هم اکنون آب شرب شهرهای معلم کلایه ، رازمیان و ناحیه متصل شهری ناصر آباد دارای مشکلاتی است که باید به آن رسیدگی شود.
موسوی تصریح کرد : تامین آب شرب شهر قزوین ، مدیریت آب رودخانه شاهرود و آب تخصیصی از سد طالقان و کانال آبیاری دشت قزوین از جمله موضوعاتی است که در شهرستان قزوین باید مد نظر قرار گیرد.ش/