رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

رونمایی از اولین راکتور هوشمند خورشیدی در قزوین


11 شهريور, 1396 - 15:24 -- روابط عمومی ۲
با حضور استاندار قزوین؛

رونمایی از اولین راکتور هوشمند خورشیدی در قزوین

در مراسمی با حضور استاندار قزوین راکتور ذخیره بلند مدت انرژی خورشیدی که توسط یک نخبه ایرانی ساخته شده است،در پارک علم و فناوری رونمایی شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

در مراسمی با حضور استاندار قزوین راکتور ذخیره بلند مدت انرژی خورشیدی که توسط یک نخبه ایرانی ساخته شده است،در پارک علم و فناوری رونمایی شد

.استاندار قزوین هم در مراسم رونمایی از این راکتور خورشیدی گفت  : عرق ملی و تعهد جلالی به ایران باعث شد وی این راکتور را به جای آلمان در ایران به ثبت برساند.

فریدون همتی افزود : ذخیره انرژی در فصلی که بیشترین تابش خورشید را دارد و مصرف آن در زمستان مهمترین ویژگی این محصول است که تحولی بزرگ محسوب می‌شود.
این راکتور از طریق انفعالات شیمیایی و فیزیکی برای ذخیره بلند مدت بخار خورشیدی کار می کند.
به دلیل وجود اشعه زیاد خورشید در تابستان،این اشعه با فعل و انفعالات فیزیکی و شیمیایی در این راکتور خورشیدی، بخار 300 درجه را ذخیره و در زمستان که اشعه خورشید کم است از این گرما در نقاط مختلف استفاده می شود.
از این سیستم می توان برای گرمایش تمام محیط ها اعم از مسکونی،تجاری،دستگاه های اداری و گلخانه ها، تنظیم دما و رطوبت استفاده کرد.
محدودیت منابع نفتی و فسیلی از یک سو و افزایش مصرف انرژی از سوی دیگر خود دلیل مهمی است تا از ظرفیت انرژی های نو و تجدید پذیر که به طور مناسبی در کشور و استان وجود دارد،استفاده بهینه کرد.
 این طرح اولین بار در ایران با عنوان عنوان راکتور خورشیدی برای ذخیره انرژی خورشیدی توسط خانم رقیه جلالی در 6 ماه در پارک علم و فناوری استارت خورده و البته ساخت مشابه آن در کشور شروع شده ولی هنوز به نتیجه نرسیده اند.
این دستگاه می تواند هشت ماه انرژی خورشیدی را ذخیره کند تا در حوزه های مختلف حرارتی و تولید برق از آن استفاده شود.