رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

ضرورت اهتمام جدی دستگاههای متولی برای ساماندهی کودکان کار و خیابانی


6 مهر, 1398 - 10:53 -- خبر
بیدخام مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تاکید کرد:

ضرورت اهتمام جدی دستگاههای متولی برای ساماندهی کودکان کار و خیابانی

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین در نشست ستاد ساماندهی کودکان کار و متکدیان بر اهتمام جدی دستگاههای متولی برای ساماندهی کودکان کار و خیابانی تاکید کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین در نشست ستاد ساماندهی کودکان کار و متکدیان شهر قزوین  گفت :  بر اساس آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی مصوب تیرماه ۸۴ هیات وزیران، از نظر قانونی وظایف دستگاهها یکایک مشخص شده  است .
وی با بیان اینکه جلسات متعددی نیز  در سال های گذشته برای جمع آوری و ساماندهی متکدیان و کودکان کار برگزار شده اما  همچنان شاهد حضور متکدیان و کودکان کار در محلات هستیم افزود : اهتمام جدی دستگاههای متولی برای ساماندهی کودکان کار و خیابانی ضروری است .

مریم بیدخام با بیان اینکه یکی از آسیب‌های اجتماعی که اکنون رسیدگی به آن اولویت دارد کودکان کار و خیابان است،اظهار کرد: بهزیستی موظف است با همکاری شهرداری، مراکز خیریه، نیروی انتظامی و سازمان‌های مردم نهاد نسبت به جذب، پذیرش و توانمندسازی این کودکان اقدام کند.

وی با تاکید بر اینکه ساماندهی کودکان کار و متکدیان نیازمند هماهنگی و اقدام یکپارچه دستگاه‌های متولی است،اظهار داشت: ستاد ساماندهی تکلیف قانونی دارد با مشارکت همه دستگاه‌ها، نظارت و هماهنگی لازم در راستای ارائه خدمات به جامعه هدف را تسهیل نماید.

بیدخام با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی مسئول باید اهتمام ویژه‌ای برای برخورد با این آسیب‌های اجتماعی داشته باشند، گفت: در کنار بحث سخت افزاری و وظایف دستگاههای متولی ضروری است فرهنگ سازی مناسبی در خصوص عدم سوء استفاده از عواطف و احساسات مردم صورت پذیرد .  

این مسئول با بیان اینکه ۱۴ دستگاه بر اساس قوانین بالا دستی وظیفه دارند در بحث ساماندهی کودکان خیابانی فعالیت کنند،گفت: الزام و تکلیفی که قانون گذار برای دستگاه ها تعیین کرده است باید در ساماندهی این کودکان  تاثیر گذار باشد.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین به وظایف شهرداری ها در ساماندهی کودکان کار و متکدیان پرداخت و یادآور شد: این نهادها مکلف هستند به استناد بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها نسبت به تخصیص و تجهیز فضای فیزیکی مناسب برای این کودکان اقدام کند.