رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

کارشناسان نقشه برداری کشور از زون گسل های شمال قزوین بازدید کردند


6 مهر, 1398 - 13:00 -- روابط عمومی2
مدیر کل مدیریت بحران استان :

کارشناسان نقشه برداری کشور از زون گسل های شمال قزوین بازدید کردند

رئیس سازمان نقشه برداری کشور به همراه تعدادی از کارشناسان و مدیرکل مدیریت بحران استان از وضعیت نقشه برداری و زون گسل های شمال قزوین بازدید کردند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

قدرت اله مهدیخانی مدیرکل مدیریت بحران استان اظهار داشت:استان قزوین همواره در کانون مهمترین زلزله‌های ثبت شده کشور بوده است و در حال حاضر شهر قزوین از شمال تا جنوب در محاصره گسل‌های زلزله قرار دارد و بر همین اساس، برنامه ریزی توسعه شهری باید منطبق بر وضعیت و احتمال فعالیت‌های گسل‌های زلزله، صورت بگیرد.

وی یادآورشد: در استان قزوین نیز ۳۵ گسل شناسایی شده که از میان آن‌ها ۸ گسل، فعالند که بررسی وضعیت آنها برای پیشگیری از ساخت و سازها در محدوده های تهدید ضروری است.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین بیان کرد: روز پنجشنبه شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور و یک هیئت کارشناسی از زون گسلی شمال قزوین بازدید کردند تا آن را مورد بررسی کارشناسی قرار دهند.

 

مهدیخانی گفت: زون گسلی شمال قزوین متشکل از چندین گسله با سابقه لرزه زایی بوده که به دلیل نزدیکی به شهر قزوین و نیز واقع شدن تعداد زیادی از روستاها در مجاورت و امتداد حریم گسلها، تهدید بالقوه ای در استان محسوب می شود.

وی افزود: به همین دلیل بازدید از این محدوده گسل و پایش آن با روشهای علمی و نوین در دستور کار اداره کل مدیریت بحران و دستگاههای ذیربط قرار دارد.

مهدیخانی بیان کرد: اخیرا عملیات پایش گسل های شمال قزوین با مشارکت سازمانهای ژئوفیزیک، لرزه نگاری، زمین شناسی و نقشه برداری کشور آغاز شده و همچنان ادامه خواهد داشت.

وی یادآورشد: نصب دستگاههای لرزه نگار، شتاب نگار، نقشه برداری برای اندازه گیری تغییرات ارتفاعی از اقدامات این اداره کل در راستای پایش تحرکات احتمالی گسل های استان است که با همکاری سازمان های مرتبط در حال انجام است.

شایان ذکر است، مهدیخانی مدیر کل مدیریت بحران استان به همراه  آقای دکتر شفیعی ریاست سازمان نقشه برداری کشور و هیات همراه، برای بررسی  روند عملیات نقشه برداری ارتفاعی؛ از منطقه بازدید کردند.