رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

سیر تحول مدیریت واحد های سیاسی و اداری استان قزوین(1393-1376)

علی اکبر رشوند کارشناس سیاسی
5 اسفند, 1393 - 13:45 -- روابط عمومی

سیر تحول مدیریت واحد های سیاسی و اداری استان قزوین(1393-1376)

سیر تحول مدیریت واحد های سیاسی و اداری استان قزوین(1393-1376)

تهیه و تالیف: علی اکبر رشوند

سیر تحول مدیریت واحد های سیاسی و اداری استان قزوین(1393-1376)
تهیه و تالیف: علی اکبر رشوند

مقدمه
با بررسی سیر جوامع بشری از منظر مدیریت سیاسی واداری فارغ از اینکه به چه نظام سیاسی تعلق دارند و حوزه تحت پوشش آنها دارای چه ویژگیهایی است به چند مشخصه بارز آنها می توان اذعان کرد:  اول اینکه اداره ومدیریت جامعه مستلزم برخورداری و بهره مندی از یک نظام منسجم است که کلیه امور را تحت اراده خود داشته باشد تا از طریق آن بتواند نیازمندیها و مطالبات شهروندانش را پاسخگو باشد دوم اینکه ساختار نظام سیاسی واداری جوامع در طول تاریخ دستخوش تغییر و تحول شده و بسته به شرایط سیاسی ،اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی تغییرات لازم صورت پذیرفته است.
دو ویژگی مذکور در کشور عزیزمان ایران نیز مصداق داشته کما اینکه در حوزه مدیریت سیاسی و اداری کشور ساختار تقسیم بندی کشور به واحدهای سیاسی و اداری چندین بار دستخوش تغییر و تحول شده است. در آخرین تغییرات اعمال شده نواحی ایران از حیث مرزبندی های  سیاسی  و اداری به واحدهایی نظیر استان ، شهرستان ، بخش و دهستان تقسیم شده که تا کنون نیز پایدار مانده است.فرایند تکامل واحدهای سیاسی واداری در طول یکصدسال گذشته در ایران به تدریج صورت گرفته  و در این رهگذر و در سال 1376 با تصویب مجلس شورای اسلامی استان قزوین به جمع استانهای کشور پیوست. پس از ایجاد و تشکیل استان تغییرات واحدهای سیاسی و اداری در محدوده استان آهنگ تندتری به خود گرفته است، بعنوان نمونه در طی دهه 80تا90 تعداد شهرستانهای استان 2برابر شده و از  3 شهرستان به 6 شهرستان افزایش یافته است.
قطعاً هر واحد سیاسی و اداری نیازمند مدیرو مسئولی است و بسته به شرایط سیاسی،اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی مدیریت واحدها با نظر عالی ترین مقام دولت  در استان تغییر و چرخش نخبگان صورت می گیرد که این امر با هدف  ارائه خدمات و اجرای بهتر برنامه های دولت در منطقه  صورت میگیرد.
بخشی از نظام مدیریت سیاسی و اجرایی کشور به ایجاد ،تشکیل و تحول واحدهای سیاسی و اداری و مدیریت حاکم بر این واحدها مرتبط است.بررسی ضرورت و تشخیص نیاز ایجاد یک واحد سیاسی، اداری جدید یا تغییر مدیریت واحدها امری است که در طول دوران مدیریت سیاسی و اجرایی کشور بارها و بارها اتفاق افتاده و یکی از عمده ترین دلایل آن هم ارائه خدمات بهینه و بهتر به مردم منطقه می باشد.
از اینرو معاونت سیاسی و امنیتی استان  در مجموعه حاضر که تحت عنوان "سیر تحول مدیریت واحدهای سیاسی -اداری استان قزوین" به معرفی واحدهای سیاسی اداری (استان،شهرستان،بخش و دهستان) و تحولات مدیریتی آنها پرداخته  و در راستای تحقق بعد فرهنگی شعار سال 93 " اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی"  که از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده . بر آنست با معرفی عزیزانی که در طول 17 سال گذشته در سمت استاندار،فرماندار، بخشدار قبول مسئولیت نموده و استان قزوین از خدمات مدیریتی آنها بهره برده، هم مجموعه ای منسجم از واحدها و مدیران به عنوان سندی معتبر در اختیار مدیران ، کارشناسان ، پژوهشگران و دانشجویان قرار دهیم  و هم گامی برداریم  در راستای تقدیر و تشکر از زحمات عزیزانی که بخشی از دوران مسئولیت خود را در کسوت مدیر واحدهای سیاسی و اداری استان قزوین سپری کرده اند.
استان قزوین که از سال 1376به جرگه ی استانهای کشور پیوست نیز در این رهگذر تغییرات متعددی را شاهد بوده که ایجاد و تشکیل سه شهرستان آبیک ، البرز و آوج از جمله این تغییرات هستند.اما بحث تغییر مدیران واحدهای سیاسی و اداری امری است که در طول دوران مدیریت ارشد استان و به فراخور تشخیص وصلاحدید مدیران ارشد در راستای بهبود فرایند ارائه خدمات رسانی دولت به مردم دچار تغییر و دگرگونی می شود .
 مجموعه حاضر در هفت فصل و با هدف معرفی و بررسی سیر تحول واحدهای سیاسی واداری و اجزاء آن ( استان،شهرستانها،بخشها،دهستانها،شهرها و روستاها) و همچنین معرفی و بررسی سیر تحول مدیریت واحدهای مذکور  (استانداران، فرمانداران،بخشداران ، شهرداران،دهیاران و اعضای شورای اسلامی شهرو روستا) تنظیم گردیده است .
فصل بندی کتاب حاضر بر اساس هر واحد سیاسی  واداری صورت گرفته به این ترتیب که فصل اول به معرفی استان و استانداران ادوار گذشته اختصاص دارد.
در فصل دوم به معرفی شهرستان قزوین، فرمانداران،بخشها و بخشداران،دهستانها،شهرها و اعضای چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهرها و شهرداران پرداخته شده است.
درفصل سوم به معرفی شهرستان تاکستان، فرمانداران،بخشها و بخشداران،دهستانها،شهرها و اعضای چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهرها و شهرداران پرداخته شده است.
درفصل چهارم به معرفی شهرستان بویین زهرا،فرمانداران،بخشها و بخشداران،دهستانها،شهرها و اعضای چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهرها و شهرداران پرداخته شده است.
در فصل پنجم به معرفی شهرستان آبیک، فرمانداران،بخشها و بخشداران،دهستانها،شهرها و اعضای چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهرها و شهرداران پرداخته شده است.
در فصل ششم به معرفی شهرستان البرز،فرمانداران،بخشها و بخشداران،دهستانها،شهرها و اعضای چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهرها و شهرداران پرداخته شده است.
در فصل هفتم به معرفی شهرستان آوج، فرمانداران،بخشها و بخشداران،دهستانها،شهرها و اعضای چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهرها و شهرداران پرداخته شده است.
در بخش ضمایم نیز فهرست نام ها آورده شده که در این قسمت نام کلیه افراد،مسوولیت آنها و صفحاتی که نام آنها در آن درج شده جهت دسترسی آسانتر و سهل تر خوانندگان محترم تهیه و تنظیم گردیده است.
علاقه مندان جهت دریافت کتاب می توانند به اداره کل سیاسی و امنیتی استانداری مراجعه نمایند.

علی اکبر رشوند
دیماه 1393